USG

USG

Badanie ultrasonograficzne (w skrócie USG) to test medyczny, który wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do przechwytywania obrazów na żywo z wnętrza ciała.
Technologia jest podobna do tej stosowanej przez sonar i radar, które pomagają wojskowym wykrywać samoloty i statki. USG pozwala lekarzowi zobaczyć problemy z narządami, naczyniam... Czytaj więcej

Badanie ultrasonograficzne (w skrócie USG) to test medyczny, który wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do przechwytywania obrazów na żywo z wnętrza ciała.
Technologia jest podobna do tej stosowanej przez sonar i radar, które pomagają wojskowym wykrywać samoloty i statki. USG pozwala lekarzowi zobaczyć problemy z narządami, naczyniami i tkankami bez konieczności wykonywania nacięcia. W przeciwieństwie do innych technik obrazowania, ultradźwięki nie wykorzystują promieniowania.

USG

Lista placówek USG

Porównaj ceny i wolne terminy


Bezwzględnymi przeciwwskazaniami są:

  • Otwarte rany części miękkich,
  • Infekcje i oparzenia badanej części.

Względnymi przeciwwskazaniem jest badanie części ciała, która niedawno uległa złamaniu i jest w trakcie zrastania.

Przygotowanie do badania


Badanie USG jest całkowicie bezbolesne. W większości przypadków nie jest wymagane specjalne przygotowanie, ale dobrze jeśli pacjent ma na sobie luźne i wygodne ubranie. Niemniej jednak w przypadku badań USG niektórych części ciała, zostaniesz poproszony o przygotowanie.

USG jamy brzusznej:

  • należy być na czczo na 6 godzin przed badaniem (nie jeść i nie pić, ewentualnie bardzo małe ilości wody niegazowanej),
  • jeżeli przyjmujesz leki na stałe - przyjmij je popijając niewielką ilością wody najpóźniej na 1 godzinę przed badaniem,
  • powinno unikać się palenia papierosów oraz żucia gumy,
  • zachowaj dietę lekkostrawną na dzień przed badaniem (tj. bez wysokobłonnikowych potraw, napojów gazowanych i produktów mlecznych),
  • na dzień przed badaniem należy zastosować Espumisan (3 x dziennie po 3 tabletki.

USG jamy brzusznej u dzieci:

  • rodzice niemowląt i noworodków zostaną poproszeni o nie karmienie ich na 1,5 godziny badaniem,
  • dzieci od 1 do 5 roku życia nie powinny jeść ani pić na 2 godziny przed badaniem,
  • dzieci starsze - nie powinny jeść ani pić na 4 godziny przed badanie.

USG Doppler (tętnice szyjne, kończyny): Jeżeli przyjmujesz na stałe leki, przyjmij je najpóźniej na 1 godzinę przed badaniem popijając je małą ilością wody.

USG prostaty przez powłoki brzuszne lub układu moczowego: Zostaniesz poproszony o wypicie 1,5 litra niegazowanej wody na godzinę przed samym badaniem i nie oddawanie moczu w tym czasie. Jest to ważne, ponieważ dzięki temu radiolog będzie mógł zrealizować badania.

USG układu moczowego u dzieci: rodzice niemowląt i noworodków zostaną poproszeni o napojenie dziecka na około 30 minut przed badaniem, dzieci od 1 do 5 roku życia powinny wypić ok 150-250 ml wody na 30-60 minut przed badaniem i nie powinny w tym czasie oddawać moczu, dzieci starsze nie powinny jeść na 6 godzin przed badaniem, a na godzinę przed wypić około 300-500 ml wody niegazowanej i nie oddawać moczu w tym czasie.

Przebieg badania


Większość badań zajmuje od 20 do 60 minut, są one praktycznie bezbolesne.
Przed badaniem zostaniesz poproszony o położenie się na stole egzaminacyjnym. Radiolog wykonujący badanie nałoży żel na bazie wody na badany obszar, aby ułatwić poruszanie się głowicy po skórze. Przyciskając głowicę mocniej do ciała i poprzez przesuwanie jej tam i z powrotem, radiolog może Cię dokładniej zbadać. Większość badań ultrasonograficznych jest szybka, łatwa i bezbolesna.

Po badaniu


Bezpośrednio po badaniu i ubraniu się, możesz opuścić centrum diagnostyczne, nie ma żadnych przeciwwskazań dotyczących prowadzenia auta po wykonaniu USG.

Znajdź placówkę i umów badanie

Sprawdź pełną listę placówek w mieście
Dowiedz się o cenach i wolnych terminach
Bezpłatnie zarezerwuj badanie
Przygotuj się do badania