RTG

RTG

Rentgen to najstarsza i najczęstsza forma obrazowania medycznego (w skrócie RTG).
Jak działa rentgen? Aparat rentgenowski wytwarza kontrolowaną wiązkę promieniowania, która służy do stworzenia obrazu wnętrza twojego ciała. Wiązka ta skierowana jest na badany obszar. Po przejściu przez ciało wiązka spada na kawałek folii lub specjalną płytkę, na której... Czytaj więcej

Rentgen to najstarsza i najczęstsza forma obrazowania medycznego (w skrócie RTG).
Jak działa rentgen? Aparat rentgenowski wytwarza kontrolowaną wiązkę promieniowania, która służy do stworzenia obrazu wnętrza twojego ciała. Wiązka ta skierowana jest na badany obszar. Po przejściu przez ciało wiązka spada na kawałek folii lub specjalną płytkę, na której rzuca rodzaj cienia. Różne tkanki w ciele blokują lub pochłaniają promieniowanie w inny sposób. Gęsta tkanka, taka jak kość, blokuje większość promieniowania i wydaje się biała na zdjęciu, natomiast tkanka miękka (np. mięsień) blokuje mniej promieniowania i jest ciemniejsza. Często technicy decydują się na robienie wielu zdjęć, pod różnymi kątami, dzięki czemu wyniki są dokładniejsze.

RTG

Lista placówek RTG

Porównaj ceny i wolne terminy


Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania badania rentgenowskiego jest ciąża.

Przygotowanie do badania


Badanie RTG nie wymaga specjalnych przygotowań.
Wyjątkiem stanowi badanie obszaru kręgosłupa, jamy brzusznej oraz urografia.
W takim przypadku zostaniesz poproszony o zachowanie diety lekkostrawnej na dzień przed badaniem (tj. bez wysokobłonnikowych potrwa, napojów gazowanych i produktów mlecznych).
Na 24h przed badaniem należy zastosować środek przeczyszczający oraz Espumisan. Ostatni, lekki posiłek, można spożyć na 6h przed badaniem.
W przypadku urografii dodatkowo podczas badania zostanie podany Ci środek kontrastujący.

Badanie z kontrastem


Badania radiologiczne nie wymagają podania kontrastu. Wyjątkiem jest urografia, czyli badanie działania nerek i układu moczowego. W przypadku tego badania będziesz poproszony o aktualny wyniki badań laboratoryjnych na poziom kreatyniny we krwi. Następnie będziesz miał najpierw zrobione normalne zdjęcie rentgenowskie, a następnie zostanie założy Ci wenflon, przez który zostanie podany środek kontrastowy. Pamiętaj, że po wkłuciu i podania kontrastu, może czuć metaliczny posmak w ustach. Kiedy środek kontrastowy zostanie wychwycony przez nerki i wydzielony do dróg moczowych to zostanie zrobione kolejne zdjęcie rentgenowskie (po około 5-10 minutach). Technik może zdecydować się na wykonanie kilku zdjęć, w celu zaobserwowania rozprowadzania się kontrastu. Po badaniu urograficznym powinno wypić się co najmniej dwa litry wody.

Przebieg badania


Radiolog lub technik RTG przed zrobieniem zdjęć poprosi Cię o zdjęcie ubrania oraz biżuterii (np. naszyjnik, kolczyki) z części ciała, która będzie badana.
Po pełnym przygotowaniu dostaniesz instrukcję jak ustawić ciało, aby uzyskać wyraźny obraz. Możesz zostać poproszony o leżenie, siedzenie lub stanie w kilku pozycjach podczas realizowania badania. Ważne jest, aby nie ruszać się podczas robienia zdjęć. Zapewni to możliwie najczystsze obrazy. Na koniec zostaniesz poproszony o poczekanie, aż radiolog sprawdzi zdjęcia, żeby upewnić się czy nie trzeba powtórzyć badania.

Po badaniu


Po zrobieniu przez technika zdjęć rentgenowskich możesz się ubrać. W zależności o centrum diagnostycznego - Twoje wyniki zostaną Ci wręczone na płycie CD lub przesłane do systemu placówki.
Pamiętaj, aby po badaniu z użyciem kontrastu - wypić co najmniej 2 litry wody. Kobiety karmiące nie powinny karmić dziecka piersią przez 24h po zakończeniu badania, a ściągnięty pokarm powinien być wylany.

Znajdź placówkę i umów badanie

Sprawdź pełną listę placówek w mieście
Dowiedz się o cenach i wolnych terminach
Bezpłatnie zarezerwuj badanie
Przygotuj się do badania