Tomografia Komputerowa

Tomografia Komputerowa

Tomografia komputerowa (w skrócie TK) to procedura obrazowania, która wykorzystuje specjalny sprzęt rentgenowski do tworzenia szczegółowych zdjęć lub skanów obszarów wewnątrz ciała dzięki wąskiej wiązce promieniowania, która to okrąża wybraną część twojego ciała. Wynikiem tego jest seria zdjęć wykonana pod wieloma, różnymi kątami. Specjalne oprogramowanie... Czytaj więcej

Tomografia komputerowa (w skrócie TK) to procedura obrazowania, która wykorzystuje specjalny sprzęt rentgenowski do tworzenia szczegółowych zdjęć lub skanów obszarów wewnątrz ciała dzięki wąskiej wiązce promieniowania, która to okrąża wybraną część twojego ciała. Wynikiem tego jest seria zdjęć wykonana pod wieloma, różnymi kątami. Specjalne oprogramowanie wykorzystuje te informacje do utworzenia obrazu w przekroju i układa te skany jeden na drugim, aby stworzyć szczegółowy obraz narządów, kości lub naczyń krwionośnych. Na przykład chirurg może użyć tego typu obrazu, aby spojrzeć na wszystkie strony guza i dzięki temu przygotować się do operacji.

Tomografia Komputerowa

Lista placówek TK

Porównaj ceny i wolne terminy


Bezwzględne przeciwwskazania do badania tomografem komputerowym:

  • ciąża,
  • alergia na kontrast.

Badanie kobiety w ciąży może odbyć się tylko w stanie zagrożenia zdrowia lub życia matki, za jej wiedzą i w pełni świadomą zgodą.





Względnymi przeciwwskazaniami są:

  • cukrzyca (należy przypomnieć lekarzowi, jeśli pacjent przyjmuje lek na cukrzycę - metforminę, którą należy tymczasowo odstawić u osób, u których będzie podawany kontrast z jodem),
  • w przeszłości miałeś skutki uboczne po zastosowaniu środka kontrastowego,
  • jesteś obecnie leczony z powodu infekcji,
  • niedawno wykonałeś badanie diagnostyczne ze środkiem cieniującym zawierającym bar.

Przygotowanie do badania


W dniu badania załóż wygodne i luźne ubranie. Metalowe przedmioty mogą wpływać na wynik, dlatego unikaj ubrań z zamkami błyskawicznymi i zatrzaskami. W niektórych ośrodkach diagnostycznych będziesz poproszony o założenie specjalnego szlafroka.

Zgłaszając się na badanie przynieś ze sobą aktualne skierowanie na badanie. Osoby niepełenoletnie powinny zgłosić się z rodzicem lub opiekunem prawny. Pamiętaj, aby przybyć 15 minut przed planowaną wizytą w celu wypełnienia medycznej ankiety, dotyczącą ewentualnych przeciwwskazań i schorzeń mogących mieć wpływ na przebieg badania.

Po przeprowadzeniu wywiadu dotyczącego stanu zdrowia pacjenta i dopuszczeniu do badania, zostaniesz skierowany do pracowni tomograficznej. Przed badaniem nie zapomnij o zdjęciu zegarka, biżuterii lub innych metalowe przedmiotów, które możesz nosić (w tym spinki do włosów, okulary, aparaty słuchowe i wszelkie ruchome aparaty ortodontyczne).

Pamiętaj o tym, aby ostatni posiłek spożyć na 6h przed badaniem oraz wypić na 3h przed co najmniej 1,5 litra niegazowanej wody. Dla pacjentów z cukrzycą, którzy przyjmują Metforminę - prosimy o kontakt z lekarzem prowadzącym, ponieważ w przypadku nieprawidłowego poziomu kreatyniny we krwi, trzeba odstawić lek na 48h przed i 48h po badaniu. Po decyzji o odstawieniu Metforminy, pacjent jest zobowiązany do samokontroli poziomu glukozy we krwi i w razie stwierdzenia istotnej nieprawidłowości niezwłocznego skontaktowania się ze swoim lekarzem kierującym lub najbliższym Szpitalnym Odziałem Ratunkowym.

Nie ma ograniczeń dietetycznych przed badaniem tomografii komputerowej bez kontrastu, a leki przyjmowane na stałe można przyjąć w dniu badania zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.

Badanie z kontrastem


Czasami badanie tomografem komputerowym wymaga użycia środka kontrastowego. W takim przypadku zaleca się zmierzenie poziomu kreatyniny we krwi, o którego wynik zostaniesz poproszony przed realizacją badania (wykonane w okresie 21 dni poprzedzających badanie u pacjentów niewskazujących na zaburzenia czynności nerek i w okresie 7 dni u osób z zaburzeniami czynności nerek).

Kontrast można podawać doustnie lub wstrzykiwać dożylnie. Kontrastowy barwnik wyróżnia określone obszary wewnątrz ciała, dzięki czemu zdjęcia są wyraźniejsze. Powszechnie stosowanymi środkami kontrastowymi są jod i bar.

W bardzo rzadkich przypadkach kontrast może powodować reakcje alergiczne. Niektóre osoby odczuwają łagodne swędzenie. Objawy poważniejszej reakcji alergicznej obejmują duszność i obrzęk gardła lub innych części ciała. Jeśli pacjenci doświadczą któregokolwiek z tych objawów, powinni natychmiast powiadomić technika, który wykonuje badanie.

Bardzo rzadko środki kontrastowe mogą powodować problemy z nerkami (szczególnie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek). Dlatego pacjenci z rozpoznanymi i leczonymi chorobami nerek mogą być badani w TK z podaniem jodowego środka kontrastowego, jednak każdorazowo decyzja jest podejmowana przez lekarza radiologa nadzorującego badanie w stosunku do danego Pacjenta, w oparciu o jego stan zdrowia, wskazania diagnostyczne i wyniki badań laboratoryjnych.

Pacjenci z rozpoznanymi chorobami tarczycy mogą mieć podany być środek kontrastowego w przypadku prawidłowych parametrów TSH, fT3 i fT4, dlatego są proszeni o dostarczenie aktualnych wyników tych badań.

Pamiętaj, aby przed badaniem z kontrastem nie pić przez 3h oraz nie spożywać żadnych pokarmów przez 6h. Ewentualnie można wypić niewielką ilość wody z lekami, które musisz wziąć.

Przebieg badania


Czas badania zależy od tego, jakie części ciała są skanowane. Może to zająć od kilku minut do pół godziny. Skanery TK mają kształt dużego okręgu. Podczas badania leży się na wąskim stole, który przesuwa się przez otwór do tunelu. Podczas skanowania głowy stół może być wyposażony w specjalną poduszkę, która unieruchamia głowę. W trakcie badania leżąc na stole, przesuniesz się do skanera, a detektory i lampa rentgenowska będą obracać się wokół ciebie. Każdy obrót daje kilka zdjęć danej partii twojego ciała. Podczas badania tomografem komputerowym możesz słyszeć bzyczenie i warkot. W czasie trwania całej procedury można swobodnie komunikować się z technikiem. Technik może też Cię poprosić o wstrzymanie oddechu w określony czasie, aby uniknąć rozmycia zdjęć.

Po badaniu


Bezpośrednio po badaniu i ubraniu się, możesz opuścić centrum diagnostyczne, nie ma żadnych przeciwwskazań dotyczących prowadzenia auta.

W przypadku badania z kontrastem pamiętaj o wypiciu co najmniej dwóch litrów.

Znajdź placówkę i umów badanie

Sprawdź pełną listę placówek w mieście
Dowiedz się o cenach i wolnych terminach
Bezpłatnie zarezerwuj badanie
Przygotuj się do badania