Rezonans Głowy - Warszawa

Rezonans Głowy nazywany również:

Rezonans mózgu, Rezonans NMR mózgowia, Rezonans mózgu i pnia mózgu,

Rezonans mózgowia

RM

Wałowa 3, Warszawa Mapa

Cena bez kontrastu:
480 zł

wynik w 7 dni

RM

aleja Zjednoczenia 36, Warszawa Mapa

Cena bez kontrastu:
490 zł

wynik w 5 dni

Aktualne terminy i bezpieczeństwo

  • Placówki z kalendarzem online są otwarte
  • Stosują się do zasad bezpieczeństwa COVID-19
  • Wszystkie podane terminy online są aktualne

USG, RM

Prosta 69, Warszawa Mapa

Cena bez kontrastu:
500 zł

wynik w 7 dni

RM, TK

ul. Goszczyńskiego 1, Warszawa Mapa

Cena bez kontrastu:
od 550 zł

Brak informacji o czasie oczekiwania na wynik

RM

ul. 1 Sierpnia 8, Warszawa Mapa

Cena bez kontrastu:
od 550 zł

Brak informacji o czasie oczekiwania na wynik

RM, TK

ul. Cegłowska 80, Warszawa Mapa

Cena bez kontrastu:
od 550 zł

Brak informacji o czasie oczekiwania na wynik

RM, TK

Fieldorfa 40, Warszawa Mapa

Cena bez kontrastu:
od 550 zł

Brak informacji o czasie oczekiwania na wynik

RM, TK

ul. Kasprzaka 17, Warszawa Mapa

Cena bez kontrastu:
od 550 zł

Brak informacji o czasie oczekiwania na wynik

RM

ul. Niekłańska 4/24, Warszawa Mapa

Cena bez kontrastu:
od 550 zł

Brak informacji o czasie oczekiwania na wynik

RM

ul. Puławska 455, Warszawa Mapa

Cena bez kontrastu:
od 550 zł

Brak informacji o czasie oczekiwania na wynik

Informacje o badaniu Rezonans magnetyczny głowy w mieście Warszawa

Kiedy warto zrobić rezonans magnetyczny głowy?

Rezonans magnetyczny to nowoczesne, bardzo precyzyjne badanie, które pozwala zajrzeć do wnętrza ludzkiego organizmu, uwidaczniając jednocześnie zarówno struktury kostne, jak i tkanki miękkie. Często więc stosuje się go w diagnostyce schorzeń mózgu. Narząd ten jest bowiem ukryty pod czaszką, a przez to słabiej dostępny w badaniach takich jak USG (jako że fale ultradźwiękowe nie rozchodzą się w kościach) albo RTG (gdy widać przede wszystkim kości, a słabiej inne elementy). Tomografia komputerowa z kolei wykorzystuje duże dawki szkodliwego promieniowania, nie można jej więc często powtarzać, zwłaszcza u dzieci i osób starszych, kobiety w ciąży zaś w ogóle nie powinny się jej poddawać. Rezonans głowy, gdzie używa się obojętnych dla zdrowia fal radiowych i pola magnetycznego, jest tymczasem bezpieczny, przebiega też bezboleśnie.


Rezonans magnetyczny głowy w Warszawie – gdzie można go wykonać?

Aby przeprowadzić rezonans magnetyczny głowy, potrzeba odpowiedniego sprzętu, specjalistycznego oprogramowania oraz wysoko wykwalifikowanego personelu, będącego w stanie obsłużyć całość oraz dokonać interpretacji uzyskanych podczas badania obrazów. W Polsce spełniającą wszystkie te wymogi placówkę bodaj najłatwiej znaleźć w Warszawie. Takich placówek jest tu bowiem aż 26. Mieszczą się one w różnych dzielnicach miasta, wiele z nich ma ponadto dobre połączenie np. z dworcami czy innymi węzłami komunikacyjnymi. Dojazd na badanie nie stanowi więc dużego problemu ani dla mieszkańców stolicy, ani dla osób przybywających z innych miejscowości, w których dostęp do rezonansu głowy często bywa ograniczony.


Które warszawskie ośrodki diagnostyczne mają w ofercie rezonans głowy?

Na rezonans magnetyczny głowy zapisać się można chociażby do pracowni LUX MED Diagnostyka, usytuowanej na terenie Szpitala LUX MED przy ul. Puławskiej (na wysokości ul. Żołny). Placówka dysponuje dwoma aparatami o natężeniu pola magnetycznego wynoszącym 1,5 T. Wykorzystuje się je nie tylko do rezonansu głowy, ale też m.in. do rezonansu miednicy mniejszej, rezonansu jamy brzusznej, rezonansu różnych odcinków kręgosłupa czy rezonansu stawów. Wyniki badania są gotowe do odbioru zasadniczo po 7 dniach.

Tyle samo czeka się na wyniki rezonansu głowy w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. Prof. Dr hab. med. Eleonory Reicher. Pracownia instytutu mieści się przy ul. Spartańskiej (Mokotów), oprócz rezonansu wykonuje się tu zaś także ultrasonografię, tomografię komputerową i prześwietlenia rentgenowskie. Choć placówka ta specjalizuje się przede wszystkim w diagnostyce schorzeń reumatologicznych, to przyjmuje zapisy również na rezonans prostaty, rezonans enterografię (badanie jelit) czy właśnie rezonans głowy.

Szeroki zakres usług – obejmujący zarówno rezonans różnych części ciała, jak i RTG, USG oraz tomografię – oferuje także Centrum Medycyny Sportowej przy ul. Wawelskiej (Ochota). Wbrew nazwie jego pacjentami są nie tylko sportowcy, ale też po prostu osoby aktywne fizycznie oraz te, które cierpią na rozmaite dysfunkcje układu ruchu. Do rezonansu magnetycznego głowy wykorzystuje się tu niezwykle precyzyjne urządzenie o natężeniu pola 3T, a obok diagnostyki Centrum zapewnia również leczenie, w tym operacyjne, i kompleksową rehabilitację.


Ile kosztuje rezonans magnetyczny głowy w Warszawie?

Warszawa to jedno z najdroższych polskich miast. Przyciąga też wysokiej klasy specjalistów, a działające tu podmioty medyczne wyposażają swe gabinety i pracownie w najnowocześniejszy sprzęt. Wszystko to znajduje odbicie w cenie rezonansu magnetycznego głowy, która w stolicy potrafi przekroczyć 1000 zł. W Warszawie można też jednak znaleźć placówki, gdzie za to badanie zapłacić trzeba niecałe 400 zł. Wynika to m.in. stąd, że niską ceną starają się one przyciągnąć pacjentów mających tak wiele innych miejsc do wyboru. Trzeba również pamiętać, że rezonans głowy nie zawsze wymaga użycia tzw. kontrastu, czyli specjalnej substancji, która dodatkowo poprawia widoczność obrazowanych struktur anatomicznych. Podanie środka kontrastowego zwiększa zaś koszt badania o co najmniej 200 zł.


Czy można zapisać się na rezonans głowy w Warszawie przez internet?

W XXI wieku online da się załatwić niemal wszystko. Tą drogą pacjenci mogą też porównywać ceny i ofertę poszczególnych ośrodków diagnostycznych oferujących rezonans magnetyczny głowy. Przydatnym narzędziem okazuje się w tym kontekście np. serwis Znany Lekarz. Pozwala on sprawdzić dostępność badania w wybranym terminie i lokalizacji – a także je zarezerwować – w ciągu zaledwie kilku minut. To ogromna oszczędność czasu w porównaniu z sytuacją, w której trzeba byłoby wykonać szereg rozmów telefonicznych albo wręcz odwiedzić kilka placówek osobiście, aby uzyskać potrzebne informacje.


Czy w Warszawie można zrobić rezonans magnetyczny głowy bez skierowania?

Rezonans magnetyczny jest badaniem na tyle bezpiecznym, że teoretycznie można wykonać go bez skierowania. W razie ewentualnych przeciwwskazań lekarz nadzorujący procedurę zawsze może podjąć decyzję o jej zaniechaniu na podstawie wypełnianej przez pacjenta na wstępie ankiety na temat stanu zdrowia. Skierowanie bywa jednak niezbędne wówczas, gdy rezonans głowy wymaga podania kontrastu, ponieważ substancja ta potrafi dość mocno obciążyć organizm. Skierowanie jest oczywiście też obowiązkowe, jeżeli koszt badania ma zostać pokryty ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Co ważne, na rezonans magnetyczny głowy może je wystawić wyłącznie specjalista. Lekarze pierwszego kontaktu nie mają takich uprawnień. Z tego względu – a także po prostu dlatego, że terminy rezonansu głowy na NFZ są z reguły bardzo odległe – wielu mieszkańców Warszawy i okolic decyduje się na wykonanie badania w jednej z wielu prywatnych placówek funkcjonujących na terenie stolicy.


Jak przygotować się do badania Rezonans magnetyczny?