Rezonans Magnetyczny - Łódź

Aktualne terminy i bezpieczeństwo

  • Placówki z kalendarzem online są otwarte
  • Stosują się do zasad bezpieczeństwa COVID-19
  • Wszystkie podane terminy online są aktualne

Brak informacji o czasie oczekiwania na wynik

Sprawdź terminy

Informacje o badaniu Rezonans magnetyczny w mieście Łódź

Co warto wiedzieć na temat rezonansu magnetycznego?

Rezonans magnetyczny to bezbolesne i zarazem bardzo dokładne badanie, dzięki któremu można zajrzeć do wnętrza ludzkiego organizmu. Pozwala z dużą dokładnością tworzyć dwu-, a nawet trójwymiarowe modele struktur anatomicznych, w tym zarówno kości, jak i tkanek miękkich. Co istotne, podczas rezonansu pacjent nie jest narażony na szkodliwe promieniowanie jonizujące. Do obrazowania wykorzystuje się tu bowiem obojętne dla zdrowia pole magnetyczne i fale radiowe. Badanie można więc dowolnie często powtarzać, nawet u dzieci i pacjentek w ciąży.


Gdzie w Łodzi można się zbadać metodą rezonansu magnetycznego?

Sprzęt do rezonansu magnetycznego to zaawansowana technologicznie, kosztowna aparatura. W Łodzi na szczęście znajduje się 7 ośrodków diagnostycznych, które takowym sprzętem dysponują i zatrudniają do jego obsługi odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów – wystarczająco dużo, aby odpowiedzieć na zapotrzebowanie zarówno mieszkańców miasta, jak i pacjentów dojeżdżających tu z innych miejscowości, gdzie dostęp do badania bywa ograniczony.


Które łódzkie placówki wykonują rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny zrobić można chociażby w działających już od 20 lat Centrach Medycznych „Medyceusz”, a konkretnie w ich pracowniach przy ul. Bazarowej i przy ul. Limanowskiego. CMM to jedyna placówka w Łodzi posiadająca aparat, który pozwala na wykonanie rezonansu całego ciała naraz (np. w celu wykrycia odległych przerzutów nowotworowych), zbadanie osób ze wszczepionymi implantami lub przeprowadzenie angiografii bez użycia tzw. kontrastu, czyli specjalnej substancji dodatkowo poprawiającej widoczność obrazowanych struktur. Tę ostatnią możliwość docenią zwłaszcza pacjenci cierpiący na schorzenia nerek, jako że środki kontrastowe mocno obciążają ów narząd. Wyniki rezonansu magnetycznego w „Medyceuszu” są gotowe po ok. 7 dniach, można je zaś odebrać osobiście, pocztą lub elektronicznie, po zalogowaniu na wskazanej stronie internetowej.

Tyle samo czeka się na wyniki w pracowni rezonansu magnetycznego LUX MED Diagnostyka, usytuowanej na terenie Szpitala Miejskiego im. Jonschera przy ul. Milionowej (Widzew). Pracownia ta wyposażona jest w aparat o natężeniu pola magnetycznego 1,5 T, realizuje zaś badania takie jak rezonans głowy, rezonans kolan, rezonans stawu skokowego czy rezonans stawów biodrowych.

Z podobnego zakresu usług, tyle że w innej części Łodzi (Bałuty), skorzystać można w Salve Medica przy ul. Szparagowej. Placówka ta specjalizuje się ponadto w diagnostyce chorób piersi – jest zresztą największym w kraju świadczeniodawcą, jeśli chodzi o badania obrazowe tego obszaru. Dysponuje chociażby flotą tzw. mammobusów, czyli mobilnych punktów wyposażonych w sprzęt do mammografii. W pracowniach stacjonarnych natomiast oprócz rezonansu piersi (zwanego inaczej mammografią MR) lub innych części ciała przeprowadza się także USG, RTG i tomografię komputerową. Mieszkańcy Łodzi i okolic mogą ponadto zgłosić się na rezonans magnetyczny do takich ośrodków jak Zakład Diagnostyki Obrazowej przy ul. Spornej czy Medical Magnus przy ul. Kopernika. Jak więc widać, liczba placówek oraz ich rozmieszczenie na mapie miasta – w tym dobre skomunikowanie z dworcem czy innymi węzłami przesiadkowymi – sprawiają, iż pacjenci nie powinni mieć większych problemów ani z zapisaniem się na badanie w nieodległym terminie, ani z dojazdem do wybranej pracowni.


Łódź – czy na rezonans magnetyczny można się tu umówić online?

Coraz więcej łódzkich placówek medycznych wykonujących rezonans idzie z duchem czasu i oferuje możliwość rezerwacji dogodnego terminu badania przez internet. Np. za pośrednictwem serwisu Znany Lekarz, które to rozwiązanie pozwala wcześniej zapoznać się z ofertą poszczególnych ośrodków diagnostycznych, ocenić ich odległość od miejsca zamieszkania czy pracy, a także porównać ceny. Wszystkie informacje można pozyskać online, a na rezonans magnetyczny umówić się zaledwie jednym kliknięciem myszy. Oszczędza się w ten sposób mnóstwo czasu, który kiedyś trzeba by było poświęcić na odbycie od kilku do kilkunastu rozmów telefonicznych czy wręcz osobiste zjawienie się w pracowniach.


Jak kształtują się ceny rezonansu magnetycznego w Łodzi?

Na cenę rezonansu magnetycznego wpływa co najmniej kilka czynników. Jednym z nich jest renoma placówki, innym chociażby aplikacja środka kontrastowego. Jego użycie podnosi koszt procedury średnio o 200 zł, przy czym nie zawsze jest wymagane. To, ile trzeba zapłacić za rezonans, zależy też oczywiście od części ciała, która ma zostać zbadana. W Łodzi rezonans głowy czy rezonans stawu skokowego oznacza wydatek na poziomie co najmniej 200 zł. Rezonans prostaty kosztuje ok. 350 zł, ale cena rezonansu magnetycznego serca albo rezonansu jamy brzusznej z kontrastem wynosi już ponad 600 zł. Warto jednak zauważyć, że Łódź nie jest pod tym względem bynajmniej najdroższym miastem w Polsce – w większych ośrodkach ceny rezonansu magnetycznego bywają nawet dwukrotnie wyższe.


Czy rezonans magnetyczny w Łodzi można zrobić na NFZ?

Pacjenci ubezpieczeni w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia mogą oczywiście wykonać rezonans magnetyczny w Łodzi nieodpłatnie. Wiele osób natomiast decyduje się na skorzystanie z usług prywatnych ośrodków diagnostycznych w tym zakresie, bo na rezonans często można w nich się umówić niemalże z dnia na dzień, podczas gdy w przypadku badania robionego „na NFZ” wolne terminy są zazwyczaj bardzo odległe. Nie wszyscy chcą tyle czekać – lub ze względów zdrowotnych po prostu nie mogą sobie na to pozwolić.  Innym powodem może być fakt, że o jeżeli tylko rezonans magnetyczny nie wymaga podania kontrastu, w niepublicznych placówkach wolno przeprowadzić go bez skierowania. To ostatnie tymczasem zawsze jest obowiązkowe, gdy koszt badania ma zostać pokryty ze środków NFZ. Co więcej, skierowania nie może wówczas wystawić lekarz pierwszego kontaktu – musi to zrobić specjalista, co dodatkowo wydłuża ścieżkę do postawienia diagnozy i podjęcia właściwego leczenia.


Jak przygotować się do badania Rezonans magnetyczny?

Wszystkie badania

Głowa i szyja

Rezonans magnetyczny Angiografia głowy
Rezonans magnetyczny Angiografia Tętnic Szyi
Rezonans magnetyczny głowy
Rezonans magnetyczny głowy z oceną kątów mostowo-móżdżkowych
Rezonans magnetyczny kręgosłupa szyjnego
Rezonans magnetyczny oczodołów
Rezonans magnetyczny przysadki
Rezonans magnetyczny stawów skroniowo-żuchwowych
Rezonans magnetyczny szyi
Rezonans magnetyczny twarzoczaszki
Rezonans magnetyczny zatok

Kończyny i stawy

Rezonans magnetyczny Artrografia stawu barkowego
Rezonans magnetyczny Artrografia stawu biodrowego
Rezonans magnetyczny Artrografia stawu kolanowego
Rezonans magnetyczny Artrografia stawu łokciowego
Rezonans magnetyczny Artrografia stawu skokowego
Rezonans magnetyczny nadgarstka
Rezonans magnetyczny podudzia
Rezonans magnetyczny przedramienia
Rezonans magnetyczny ramienia
Rezonans magnetyczny stawów krzyżowo-biodrowych
Rezonans magnetyczny stawu barkowego
Rezonans magnetyczny stawu biodrowego
Rezonans magnetyczny stawu kolanowego
Rezonans magnetyczny stawu łokciowego
Rezonans magnetyczny stawu skokowego
Rezonans magnetyczny stopy
Rezonans magnetyczny uda

Korpus

Rezonans magnetyczny całego kręgosłupa
Rezonans magnetyczny Cholangiografia
Rezonans magnetyczny Enterografia
Rezonans magnetyczny jamy brzusznej
Rezonans magnetyczny klatki piersiowej
Rezonans magnetyczny kręgosłupa lędźwiowego
Rezonans magnetyczny kręgosłupa piersiowego (Th)
Rezonans magnetyczny łopatki
Rezonans magnetyczny Mammografia
Rezonans magnetyczny miednicy mniejszej
Rezonans magnetyczny nadnerczy
Rezonans magnetyczny prostaty
Rezonans magnetyczny serca
Rezonans magnetyczny splotu barkowego
Rezonans magnetyczny stawów mostkowo obojczykowych
Rezonans magnetyczny Urografia